بازديد صفحات

بازدید امروز صفحه : 0
بازدید هفته صفحه : 6
بازدید ماه صفحه : 95
بازدید سال صفحه : 311
بازدید امروز سایت : 2087
بازدید هفته سایت : 26254
بازدید ماه سایت : 118932
بازدید سال سایت : 753878

نظرسنجی

در حال بازگذاری...

درباره استان گیلان

 

 

استان گیلان یکی از استان‌های شمالی ایران به مرکزیت شهر رشت، و با مساحت ۱۴۷۱۱ کیلومتر مربع می‌باشد. این استان در ۳۶ درجه و ۳۴ دقیقه تا ۳۸ درجه و ۲۷ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ درجه و ۵۳ دقیقه تا ۵۰ درجه و ۳۴ دقیقه طول شرقی از نصف النهار قرار گرفته‌است.

درازای آن از شمال باختری به جنوب خاوری، ۲۳۵ کیلومتر و پهنای آن، از ۲۵ تا ۱۰۵ کیلومتر تغییر می‌کند. رشته کوههای البرز با ارتفاع متوسط ۳۰۰۰ متر، همانند دیواری در باختر و جنوب گیلان کشیده شده و این منطقه جز از راه دره منجیل، راه زمینی دیگری به فلات ایران ندارد. کمترین فاصله کوه از دریای خزر (در بخش حویق از شهرستان تالش) نزدیک به ۳ کیلومتر و بیشترین فاصله آن از دریا (در امام زاده هاشم، مسیر جاده رشت- قزوین) حدود ۵۰ کیلومتر است.

این استان، از شمال به دریای خزر و کشورهای مستقل آسیای میانه، از غرب به استان اردبیل، از جنوب به استان زنجان و قزوین و از شرق به استان مازندران محدود می‌گردد.

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، تا پایان شهریور سال ۱۳۸۳، استان گیلان دارای ۱۶ شهرستان، ۴۸ شهر و ۴۳ بخش، ۱۰۹ دهستان و ۲۸۹۲ آبادی (۲۶۹۰ آبادی دارای سکنه و ۲۰۲ آبادی خالی از سکنه) می‌باشد.

مساحت استان 3/14042 كيلومتر مربع مي باشد و حدود 9/0٪ از مساحت كل كشور را دارا است و ازاين نظر، بين استان هاي كشور رتبه بيست و ششم را دارد
نرخ رشد جمعيت نسبت به سال 83 معادل 6/0 % برآورد شده است . تراكم نسبي جمعيت استان در سال 1385، حدود 170 نفردرهركيلو متر مربع بوده است كه نسبت به رقم تراكم نسبي جمعيت در كل كشور (حدود 43 نفر) رقم قابل توجهي است.
 منبع : ویکی پدیا و پرتال استان گیلان

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان می باشد. طراحی و توسعه شرکت مهندسی بازرگانی ریواس سیستم .راه اندازی شده با سامانه پورتال راوند .